72051   D.H. 82 A Tiger Moth

72051 - product detail - click to image to close window


Česky:

Z civilního dvousedadlového cvičného letadla typu de Havilland Moth byl vyvinut nový vojenský cvičný stroj, který dostal označení DH.60T Moth Trainer Královské letectvo ho sice ještě neobjednalo, ale byl dodáván do Brazílie, Číny, Iráku, Egypta a Švédska. DH.60T upravený podle Specifikací 15/31 už dostal jméno Tiger Moth. To pak nesly všechny následující modifikace základního typu, včetně DH.82A, stavěného podle specifikací T.26/31 a poháněného motorem de Havilland Gipsy Major.
Nové letadlo prvně vzlétlo 26.října 1931 a pro RAF bylo objednáno 35 strojů. První z nich byly dodány v listopadu 1931 ke 3. letecké škole v Granthamu (Lincolnshire) a v květnu 1932 také Ústřední letecké škole ve Witteringu.
Nový typ se brzy stal velmi populárním a byl užíván v mnoha zemích jako Brazílie, Dánsko, Persie (dnešní Irán), Portugalsko či Švédsko. Před vypuknutím 2.světové války byly Tiger Mothy vyráběny licenčně v Portugalsku, Švédsku, Norsku a Kanadě, během války pak bylo v Austrálii a na Novém Zélandě vyrobeno více než 1400 exemplářů. Mnohé z australských Tiger Mothů byly na lodích přepraveny do Jižní Rhodésie a Jihoafrické Unie, kde sloužily k výcviku v rámci Výcvikového programu zemí Commonwealthu. V Kanadě byl DH.82 upraven pro místní klimatické podmínky u kanadské pobočky de Havillandu. Tiger Mothy byly za války používány jako cvičné, lehké spojovací a sanitní. Vybaveny závěsníky lehkých pum létaly na protiponorkové patroly v pobřežních vodách. Mnohé exempláře přežily až do 21.století a můžeme je do dnešních dnů vidět na nebi po celém světě.
Tiger Mothy nebyly obvykle vyzbrojeny, byly-li však namontovány závěsníky mohlo být neseno osm 9 kg bomb.

English:

Developed from the two-seat de Havilland Moth civilian trainer, a new military trainer was developed and given the name DH.60T Moth Trainer. Although not flown by the RAF, this military trainer was sold to Brazil, China, Iraq, Egypt and Sweden. Refined under Specification 15/31, the now-modified DH.60Twas given the name Tiger Moth. This name was carried on to yet another modification to the basic design, Specification T.26/31, which became the DH.82ATiger Moth, powered by a single de Havilland Gipsy Major engine.This new machine first flew on 26th October 1931 and the RAF ordered 35. The first deliveries were to No. 3 Flying Training School at Grantham, Lincolnshire in November 1931 and the Central Flying School in May 1932. The Tiger Moth soon proved to be a popular aircraft and was sold to such countries as Brazil, Denmark, Persia, Portugal and Sweden. Before the outbreak of WW2, Norway and Canada joined Portugal and Sweden in building Tiger Moths under license and during the war, both Australia and New Zealand manufactured over 1,400 aircraft between them. Large numbers of Australian-built Tiger Moth were shipped to Southern Rhodesia and South Africa for use under the Commonwealth Air Training Plan which also operated in Canada where the Tiger was redesigned and adapted to local conditions by de Havilland Aircraft of Canada Ltd.
The Tiger Moth saw widespread use in WW2, as a trainer, air ambulance and light communications aircraft. Some were even fitted with light bomb racks and were used for coastal patrols to deter U-boats from operating in British waters. Many examples have survived into the 21st Century and can still be seen in the sky all around the world.
Armament was not normally carried, but eight 20lb (9kg) bombs could be carried on the bomb racks, if fitted.

72051 - product detail - click to image to close window


Technická data a výkony:

Rozpětí křídla: 8,94 m
Délka trupu: 7.29 m
Výška: 2,68 m
Maximální rychlost: 175km.h-1
Dostup: 4 145 m
Dolet: 486 km

Technical specificatons an performances:

Wing span: 29ft 4in
Fuselage length: 23ft 11in
Height: 8ft 9in
Maximum speed: 109mph
Ceiling: 13,600ft
Range: 302 miles

 

MADE IN CZECH REPUBLIC