72059   Gloster Gladiator / Sea Gladiator

72059 - product detail - click to image to close window


72059 - product detail - click to image to close window


Česky:

Britské ministerstvo letectví vydalo v roce 1931 specifikace F.7/30 požadující vývoj jednomotorového, dvouplošného stíhacího letadla. Firma Gloster pro ně, na vlastní náklady, přepracovala typ Gauntlet, dvouplošnou stíhačku v té době vstupující do služeb Královského letectva.
Prototyp Gladiatoru, v tovární dokumentaci označovaný S.S.37, vzlétl poprvé 12.září 1934. Pro sériovou výrobu Gladiatoru byly vypsány nové specifikace F.14/35, první produkční Gladiator Mk.l se do vzduchu dostal v létě 1935, do služeb RAF byl typ zařazován od ledna 1937. Gloster Gladiatory Mk.l poháněl motor Bristol Mercury IX o výkonu 840 Hp, výzbroj tvořily čtyři kulomety Browning ráže 7,7mm, dva synchronizované v trupu a dva volně střílející v křídle. Celkem bylo vyrobeno 378 Gladiatoru v provedení Mk.l, které následovalo dalších 270 Gladiatoru Mk.ll. Dalších 98 letadel bylo dokončeno jako námořní Sea Gladiatory, 30 z nich bylo upraveno ze sériových Mk.ll. Hlavním rozlišovacím znakem obou typů byl samozřejmě přistávací hák pod zádí trupu Sea Gladiatora. Stejně dobře jako v RAF a Fleet Air Arm, sloužily Gladiatory ve vzdušných silách Lotyška, Litvy, Norska, Švédska, Belgie, Číny, Irska, Řecka, Portugalska, Finska, Egypta, Iráku a Jihoafrické republiky.
Nejslavnějšími Gladiatory se stala letadla bránící v létě 1940 ostrov Malta. Sedm Sea Gladiatorů uskladněných v přepravních bednách v docích v Kalafraně, bylo sestaveno a zařazeno k RAF, dalších osm strojů zůstalo jako rezerva. Protože Sea Gladiatory byly často viděny při startu v tříčlenném roji, místní lidé jim začali říkat "Faith (Vira), Hope (Naděje) a Charity (Dobročinnost) podle biblických slov Sv.Pavla. Jména se vžila a dala vzniknou legendě, pravda je však taková, že Maltu bránilo více Gladiatorů, než jen ony tři legendární.
Tato jména však žijí dále v historii Královského letectva, v roce 1982 po ukončení války o Falklandy/Malvíny zanechalo RAF k obraně ostrovů odstrašující kontingent čtyř F-4 Phantom II a znovu použilo pro tři z nich jména "Faith, Hope, Charity", čtvrtý Phantom II byl s typickým anglickým smyslem pro humor pojmenován "Desperation"(Zoufalství)!!

English:

In 1930, the UK Air Ministry issued a Specification F.7/30 for a single-engined biplane fighter. Gloster produced a private venture to meet the Specification, which was a redesign of their Gauntlet fighter, a biplane already in service with the RAF.
The prototype Gladiator, then known as the S.S.37, first flew on 12 September 1934. The Series production aircraft was designed to a new Specification F. 14/35 and first flew in the summer of 1935, with the first Gladiator Mk I flying with the RAF in January 1937. The Gladiator I was powered by a Bristol Mercury IX engine and was armed with two 0.303in (7.7mm) machine guns in the fuselage and two in the wings. A total of 378 Mk Is were built, with a further 270 Gladiator Mk II to follow. Also, a further 98 Sea Gladiators were built, 38 of which were converted from the Mk II. The main visible difference between the two types was that the Sea Gladiator was fitted with an arrestor hook.
As well as the RAF and Fleet Air Arm, Gloster Gladiators also served with the Air Forces of Latvia, Lithuania, Norway, Sweden, Belgium, China, Eire, Greece, Portugal, Finland, Egypt, Iraq and South Africa!
The most famous Gladiators were those which defended the Island of Malta in the summer of 1940. Seven Sea Gladiators were assembled by the RAF out of their crates, which had been discovered at the dockside at Kalafrana. A further eight aircraft were held in reserve. As the Sea Gladiators were often seen to take off as a Flight of three, the local population started to call them "Faith, Hope and Charity" (after the words of Saint Paul in the Bible). The names stuck and a legend was born, although definite proof exists that there were more than three aircraft!
The names lived on into history with the RAF and, after the 1982 Falklands/Malvinas War, the RAF stationed four F-4 Phantoms on the islands to deter any further Argentinian air incursions. The names "Faith, Hope and Charity" were once again used, the fourth Phantom being called "Desperation", which is typical RAF humour!

72059 - product detail - click to image to close window


Technická data a výkony:

Rozpětí křídla: 9,83 m
Délka trupu: 8,36 m
Výška: 3,22m
Maximální rychlost: 414 km.h-1 ve výšce 4 450 m
Dolet: 714 km

Technical specificatons an performances:

Wing span: 32ft 3in
Fuselage length: 27ft 5in
Height: 10ft 7in
Maximum speed: 257mph at 14,600ft
Range: 444 Miles

72059 - product detail - click to image to close window


72059 - product detail - click to image to close window


72059 - product detail - click to image to close window


 

MADE IN CZECH REPUBLIC